Právě jste zde: Napsali nám Dopisy bývalých klientů

WHITE LIGHT I, z.ú.

wwwsummer

Dopisy bývalých klientů

Email Tisk PDF

V této rubrice se s vámi chceme podělit o řádky, které nám píší naši bývalí klienti. Dopisy jsou redakčně kráceny a jsou z nich vyjmuty nebo upraveny informace, podle nichž by bylo možné naše klienty identifikovat, abychom tak chránili jejich soukromí. Jde o dva typy dopisů, z nichž jsme vybrali ty nejaktuálnější:

1) Klienti, kteří z terapeutické komunity odcházejí po ukončení programu léčby, píší všem klientům i terapeutům tzv. dopis na rozloučenou, který otevíráme až poté, kdy odjedou. Mohou nám v něm napsat i kritickou reflexi pobytu v komunitě, i když jejich dopisy bývají spíš velmi milé.

2) Dostáváme i dopisy od klientů, kteří jsou z komunity různě dlouho pryč. Píší nám e-maily i běžné dopisy, v nichž nám i klientům, kteří zrovna jsou v komunitě, píší, jak se jim daří, s čím se potýkají, jak to prostě "venku" z jejich pohledu vypadá.

Ad 1) Tzv. dopisy na rozloučenou:

"Vím, že jste to se mnou neměli jednoduché. Děkuji vám za vaši trpělivost. Budete mi chybět, mám vás rád. Určitě se na vás přijedu podívat."  J.

"Cením si vaší práce a pomoci lidem, kteří mají problém s drogami. Musíte mít radost z dobře odvedené práce, když klienti, kteří se zde léčili, nyní abstinují. Chci být jedna z nich. Spoustu věcí jsem se tu naučila a odnáším si je s sebou do života. Děkuji vám za váš čas."  D.

"Bylo pro mne ctí poznat partu tak skvělých lidí, jako jste vy. Mockrát vám všem děkuji za váš čas a úsilí, které jste do mne vložili. A že to se mnou leckdy nebylo zrovna jednoduché, to vím. Ten čas, co jsem tu strávil, byl pro mne životní zkušeností. Vím, že jste pro mě udělali maximum a moc si toho vážím. S vřelými díky a velikou úctou."  P.

"Děkuji vám za šanci na nový start do života. Mám vás rád. A vaše komunita je teď i mou komunitou."  D.

"Milí terapeuti, nevěřila jsem, že to tu zvládnu až do konce, ale zvládla jsem to s pomocí vaší a skupiny. Poznala jsem už dost terapeutů, ale s váma se nedají srovnávat. Líbí se mi váš přístup ke klientům. Chci poděkovat za trpělivost se mnou. Nebylo to se mnou lehké, já vím. Po tom všem je ze mě opravdu ženská, která ví, co chce. Hrozně jsem si tady zvykla. Mám pocit, že opouštím svou velkou rodinu. Je to první věc, kterou jsem dotáhla do konce. Děkuju, že jsem dostala šanci tu být. Mám vás ráda."  M.

"Chtěla bych vám poděkovat za trpělivost. Sice to se mnou nevypadalo, že bych to tu kdy dokončila a byla i ve 3. fázi a je to tu. Můžu říct, že i když jsem tomu nejprve nevěřila, tak postupem času jsem změnila názor na spoustu věcí, i když jsem o tom nemluvila. Já na to mluvení moc nejsem. Takže díky a těším se sem jen na opakovačky a rodičáky, až vás uvidím." Š.

"Chtěla bych vám za vše poděkovat. Cením si vaší práce. Tato léčba mi dala více, než jsem čekala. Asi bych měla poděkovat i za vaši trpělivost se mnou. Během těch 8 měsíců mám pocit, že jsem dospěla." P

Ad 2) Dopisy z "venku":

"Píšu až teď, protože se na internet moc nedostanu. Pořád nestíhám, mám se celkem dobře, pracuju, chodím cvičit, mám známost. Jinak se mi fakt život moc líbí a konečně ho žiju ráda a s chutí. Hlavně díky vám sem se naučila, jak se radovat i z maličkostí a hlavně to, že každý problém se dá řešit. To mi nikdy moc nešlo, a proto sem to vzdávala předem.  Teď to řeším a ono to fakt funguje!!! Děkuju moc, jsem vám všem z komunity moc vděčná tak zatím pa,pa, musím utíkat jdu cvičit, pozdravuj všechny…" D.

"Říkala jsem si, že vám napíšu pár slov, jak se mám. Chodím do práce, už tam jsem přes 8 měsíců. Na to, že je to moje první práce v životě, tak mám z toho radost, že mi to furt jde a i mě to docela baví. Od září jsem začala chodit i do školy, abych si udělala maturitu. Zatím mi to jde, nemám ještě žádnou pětku, ale jsou předměty, kde mám mezery. Ale snad to půjde.

Na chráněném bydlení už nebydlím, našla jsem si pronájem bytu, který není drahý, takže s penězma si zatím vystačím. Našla jsem si i kamarády, se kterýma chodím občas do kina a tak. I je dobrý, že jak jsem začla chodit do školy, tak i odtamtud mám kamarády, se kterýma, když mám volno, něco podniknem. Na Vánoce jedu domů k rodičům. S rodičema už je to tak nějak v pohodě. Když jedu domů, tak se tam fakt těším. Zatím pořád abstinuju. To je asi vše, zase se někdy ozvu, až budu mít chvilku. Hodně na pobyt v komunitě vzpomínám."  D1

"V první řadě chci pozdravit všechny co se stále drží. Chce se mi dodat: dobrého bydla.!!! A stále se mění k lepšímu, řeší si svoje problémy i bojují se svým egem. V tom krásnym velkym baráčku uprostřed zeleně... Musim říct, že se mi stýská... A věřte tomu, že Vám se bude také... NIKDO TADY NA NÁS NEČEKÁ S OTEVŘENOU NÁRUČÍ... Já v současný době mám takovou halabala brigádu, ale pořád si shánim porádnej job... Určitě jak se trochu vzchopim, milerád přijedu a proberu podrobnosti... Tak se držte a pohlaďte za mě Timíska a taky Berana. Já vim, že Beran si to moc nezaslouží, ale když to je ode mne...)))"   M.

"Ahoj komunito, zdravím Vás (Pepo, Ivo, Pavle, Radko a Martinové - oba)........ Konečně mám volno – teď už druhej den a čas. Tak píšu. Odpočívám, nabírám síly a ve čtvrtek zas do školy a v pátek do práce. Ve škole je to marast, pololetní vysvědčení a kupa písemek. Myslím , že to půjde, jako známky až na angličtinu. Práce mě moc nebaví a je mě v ní zima, tak je toho dost a mám pocit že pořád víc a víc, ale zas potřebuju víc peněz, tak ono to tak vychází. Jinak mě se daří dobře, dá se říct že jsem docela spokojená - ne tak aby to stačilo, ale dost na to aby se mi dobře žilo. Prodloužila jsem si pobyt na DC, a jsem definitivně rozhodnutá vrátit se zpět do Prahy - prokonzultováno a těšim se. Budu pak mít individuální plán doléčování. No prostě nemusíte se bát že bych k tomu nepřistupovala dost zodpovědně. Taky bych pak chtěla přijet na opakovačku, ale je to komplikovaný - peníze a čas - tak bych Vám dala vědět až to bude vypadat nadějněji......... Můžete prosím vyřídit Lence že ji taky moc pozdravuju a že se mě daří .. Děkuju. To je tak asi vše.. Doufám že se taky máte fajn a  jestli ne, tak se mějte.. Myslím na Vás a ahoj" B.

"Ahoj!! Pozdravujte ode mne všechny, co mě znají a neznají a vy všichni terapeuti se taky mějte a díky za trpělivost. Jo, poslal jsem i fotečku, abyste viděli, že ti z města X, co prošli vaší komunitou fungujou i bez jedů. Třeba na vodě. Paaaaaaaaa!!!" T.

"ahoj vsem poslal jsem vam prani ale bohuzel asi nedojde vcas proto napisu i sem. preju vsem at se vam  co nejdriv splni vase nejtajnejsi prani a sny. nekdy je to dlouha cesta a nekdy jeste delsi a verte ja to vim. vsak stoji to za to. ziju ted u pratel v malem srubu kousek od polarniho kruhu a cekam jestli sem za mnou pusti rodinu. je tady poradna klada a 4 hodiny svetlo. jsem stastny. no je to tu trochu jiny predstavte si treba ze muj sef chce abych v praci opravdu pracoval hruuuuuza :-) preju vam krasne vanoce a novy rok at se vydari lip nez ty predesle. vsem co mi pomohli ze muzu byt ted a tady dekuju nastotisickrat. jeste jednou hezke vanoce a novy rok jednou se u vas zas ukazu :-)" M.

 

dopis